• 6722213187_f84c4cca76
 • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
 • black-towers_4
 • dundas-square_4
 • embarcadero-four_4
 • spotted_4

Studia w Anglii

Londyn, Birmingham, Liverpool czy Bristol... To właśnie do tych miast najchętniej aplikują polscy maturzyści, którzy marzą o studiach na brytyjskich uczelniach i uniwersytetach. Jak się okazuje, zagraniczne studia cieszą się zainteresowaniem wielu młodych ludzi pod wieloma względami. Chęć studiowania na najlepszych uniwersytetach, poznawanie rówieśników z innej części Europy oraz przede wszystkim nauka języka angielskiego to najczęstsze powody wyjazdów. Wydaje się jednak, że podjęcie studiów za granicą wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przed przyszłym studentem piętrzą się formalności oraz problemy techniczne, które nierzadko stosunkowo ciężko rozwiązać. Warto zatem wiedzieć, jak krok po kroku dążyć do upragnionego celu. Bardzo ważnym etapem rekrutacji jest złożenie przez przyszłego studenta odpowiedniej aplikacji. Nie bez znaczenia okazuje się również wybór uczelni.

Angielskie uczelnie

Na angielskich uczelniach mogą studiować osoby, które ukończyły już wcześniej studia wyższe lub zdały maturę. Warto jednak zaznaczyć, że równie istotna okazuje się w tym kontekście znajomość języka angielskiego. Jeśli planujemy wyjazd, powinniśmy już kilka lat wcześniej przygotowywać się do podjęcia studiów za granicą. W krajach zachodnioeuropejskich studiowanie jest z reguły płatne. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, a więc także i w Anglii. By opłacić czesne, młodzi ludzie z reguły podejmują pracę dorywczą. 

Stypendia: socjalne i dla najlepszych

Najlepsi uczniowie mogą liczyć oczywiście na nagrodę w postaci stypendium. To ostatnie choćby po części pokryje koszty życia czy nauki. Warto również pamiętać, że obok wspomnianych stypendiów angielskie szkoły proponują studentom również bezzwrotne stypendia socjalne. Wymogi, które należy spełnić, by otrzymać dodatkowe fundusze, są generowane przez każdą uczelnię. Warto zatem zorientować się na temat programu stypendialnego danej uczelni jeszcze przed złożeniem aplikacji. 

Przygotowanie do studiów zagranicznych

Każde studia w Anglii wymagają od maturzysty znajomości języka angielskiego na jak najwyższym poziomie. O nauce tego ostatniego warto pomyśleć nawet kilka lat wcześniej, na przykład w szkole gimnazjalnej. Jeśli standardowe lekcje języka angielskiego w szkołach okazują się niewystarczające bądź mało efektywne, alternatywą są oferty kierowane do młodych ludzi przez profesjonalne, prywatne szkoły językowe (pojawiające się dzisiaj w zasadzie w każdej większej miejscowości). Zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez rzetelnych i doświadczonych lektorów (często native speakerów) okazują się bardzo efektywną formą przyswajania wiedzy zarówno na poziomie praktycznym, jak i na poziomie teoretycznym. Alternatywą dla takich lekcji są dzisiaj kursy online, dzięki którym w domowym zaciszu możemy doskonalić umiejętności językowe. 

Wyjazdy językowe

By sprawdzić, czy studia w Anglii rzeczywiście są naszym marzeniem, możemy już w szkole gimnazjalnej czy średniej wybrać się do Wielkiej Brytanii na specjalny kurs językowy zorganizowany przez polską szkołę językową. Kilkutygodniowe warsztaty na brytyjskim uniwersytecie współpracującym z polskimi placówkami to idealna okazja do podszkolenia języka oraz zasmakowania zagranicznej kultury i oryginalnych obyczajów. Co ciekawe, tego typu wyjazdy kierowane są nawet do uczniów szkoły podstawowej. Jak się okazuje, to właśnie najmłodsi szybciej i przystępniej przyswajają sobie nowe umiejętności lingwistyczne. 

Zalety studiów za granicą

Studiowanie poza granicami naszego kraju z pewnością poszerzają horyzonty młodego człowieka. Warto pamiętać, że dzięki takiemu doświadczeniu zdobędziemy nowe umiejętności, które przydadzą się w przyszłości nie tylko prywatnie, ale również w kontekście zawodowym. Dzięki studiom zagranicznym mamy możliwość:

 • sprawniejszego porozumiewania się w obcym języku,
 • poznania nowych ludzi pochodzących nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z innych części Europy czy świata,
 • zdobycia doświadczenia, 
 • obserwowania nowych, nieznanych nam wcześniej kultur czy obyczajów,
 • poznawania nowych miejsc, ludzi i społeczności,
 • przełamania silnej bariery językowej, która często towarzyszy nam podczas rozmów w języku angielskim,
 • zdobycia cennych umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej. 

Wymienione zalety to tylko ogólne plusy płynące ze studiowania za granicą. Każda osoba wyjeżdżająca do Anglii może pochwalić się własnymi, osobistymi doświadczeniami czy wrażeniami. I to właśnie wydaje się w całym przedsięwzięciu najbardziej wartościowe. 

W całej Anglii można wskazać przynajmniej kilkanaście cennych uczelni i uniwersytetów, na które z pewnością warto złożyć podanie o przyjęcie na studia. Warto jednak podkreślić, że każda szkoła posiada własną specyfikę, która może mniej lub bardziej przypaść do gustu konkretnemu studentowi. Warto przed rozesłaniem podań rozeznać się w temacie, by w efekcie zdecydować się na szkołę idealną pod względem lokalizacji, kierunków studiów czy programów stypendialnych. Informacje na wspomniane tematy są łatwo dostępne na stronach internetowych uczelni. 

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Charakterystyczne zachowania kota

 

Koty to bardzo specyficzne stworzenia, które charakteryzują się nie tylko nieprzewidywalnością, ale także niepowtarzalnym sposobem bycia. Każdy właściciel kota wie, że można go spotkać w zasadzie wszędzie. Każdy zakamarek w domu należy do kociego królestwa, które chcąc nie chcąc domownicy muszą respektować. Ważne jest przede wszystkim to, by stworzyć kociemu przyjacielowi odpowiednie warunki do tego, by zwierzak mógł dobrze się rozwijać i swobodnie żyć. W zależności od tego, że kot wychodzi z domu czy też pozostaje cały czas na terenie mieszkania wspomniane warunku będą się od siebie różnić. Warto również pamiętać, że koty domowe i koty podwórkowe mają odmienny system zachowań, którym podlegają. Duże znaczenie jeśli mowa o zachowaniu ma również charakter zwierzaka domowego. O jakich cechach kota domowego należy zatem wspomnieć? Które zachowania należą do najdziwniejszych i jak należy poprawnie je zinterpretować? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania mogą zostać rozstrzygnięte dopiero wtedy, gdy właściciel zacznie regularnie obserwować swojego pupila i nauczy się jego zachowań.