• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Charakterystyczne zachowania kota

 

Koty to bardzo specyficzne stworzenia, które charakteryzują się nie tylko nieprzewidywalnością, ale także niepowtarzalnym sposobem bycia. Każdy właściciel kota wie, że można go spotkać w zasadzie wszędzie. Każdy zakamarek w domu należy do kociego królestwa, które chcąc nie chcąc domownicy muszą respektować. Ważne jest przede wszystkim to, by stworzyć kociemu przyjacielowi odpowiednie warunki do tego, by zwierzak mógł dobrze się rozwijać i swobodnie żyć. W zależności od tego, że kot wychodzi z domu czy też pozostaje cały czas na terenie mieszkania wspomniane warunku będą się od siebie różnić. Warto również pamiętać, że koty domowe i koty podwórkowe mają odmienny system zachowań, którym podlegają. Duże znaczenie jeśli mowa o zachowaniu ma również charakter zwierzaka domowego. O jakich cechach kota domowego należy zatem wspomnieć? Które zachowania należą do najdziwniejszych i jak należy poprawnie je zinterpretować? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania mogą zostać rozstrzygnięte dopiero wtedy, gdy właściciel zacznie regularnie obserwować swojego pupila i nauczy się jego zachowań.

Zachowanie sygnalizujące radość, niepokój, bezpieczeństwo i jego brak

Na podstawie określonych zachowań kota możemy z całą pewnością określić jego kilka podstawowych uczuć. Przede wszystkim wiemy, kiedy kot czuje się bezpiecznie, a kiedy tego bezpieczeństwa w żaden sposób nie odczuwa. Jak zatem rozpoznać wspomniane wyżej cechy? Warto zwracać uwagę przede wszystkim na ułożenie ciała. Kot czujący się bezpiecznie i komfortowo często wyleguje się na plecach odsłaniając tym samym najbardziej wrażliwą część kociego ciała, czyli brzuch. Duże znaczenie powinno mieć dla właściciela pozwolenie na głaskanie po brzuchu, ponieważ oznacza to, iż pupil obdarzył nas zaufaniem. Kot bezpieczny to także zwierzak, którego łapki schowane są pod brzuch, gdy ten wyleguje się siedząc czy też leżąc na brzuchu. Chowając przednie łapy kot zaznacza, że jest mu w danym miejscu dobrze i nie zamierza się z niego ruszać przez jakiś czas. Najeżona sierść i puszysty ogon oznaczają z kolei, że kotek nie czuje się bezpiecznie i jest zdenerwowany. Często zwierzaki reagują w ten sposób widząc psa lub nawet inne koty. Radość i gotowość do zabawy koty sygnalizują unosząc ogon równolegle do reszty ciała. Swoje zainteresowanie podczas obserwowania różnych osób czy przedmiotów wyrażają natomiast za pomocą poruszania końcówką ogona.

Nieprawidłowe reakcje ze strony pupila – najpopularniejsze przykłady

Jeśli w życiu kota dzieje się coś złego, pupil będzie próbował poinformować o tym swojego właściciela. Jak to zrobi? Wykastrowany kot zazwyczaj korzysta z kuwety, jednak chorując może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne gdzie indziej. Nie powinien to być powód do karcenia zwierzęcia, a raczej sygnał by zabrać go do weterynarza. W gabinecie weterynaryjnym weterynarz może wykonać na przykład USG pęcherza, ponieważ koty często mają problemy natury fizjologicznej. Szczególnie te, które są wykastrowane, a potem otrzymują niewłaściwą karmę. Warto zaznaczyć, że różnego rodzaju choroby przejawiają się także w tym, iż kot nie chce spożywać przygotowywanych czy kupowanych przez właściciela posiłków. Brak apetytu także jest sygnałem do działania ze strony domowników. Nieprawidłowe kocie reakcje związane są nie tylko z jego zdrowiem, ale także z charakterem. Wiele kotów przyzwyczaja się na przykład do ostrzenia pazurków na meblach czy kanapach. Należy poradzić sobie z takimi upodobaniami na początku, ponieważ przyzwyczajony kot trudno zmienia swoje zachowania. Idealnym rozwiązaniem jest zakup drapaka. Warto jednak pamiętać, że należy pokazać pupilowi do czego taki produkt służy.

Zadowolenie związane z odpowiednim odżywianiem oraz higieną

Idealnym rozwiązaniem na nagrodzenie kota są przysmaki dla kota. Warto chwalić pupila za dobre zachowanie, ponieważ w takim wypadku zwierzę nabędzie pozytywne przyzwyczajenia. Dodatkowo różnego rodzaju przysmaki zawierają dużo witamin i minerałów wzmacniających kocie ciało pod względem fizycznym. Warto zadbać także o higienę kota. Co prawda pupil myje się sam, jednak czesanie sierści od czasu do czasu także pozytywnie wpływa na kociego przyjaciela. Co więcej, zwierzaki bardzo często taką relację z właścicielem po prostu uwielbiają.

Wydaje się, że nie wszystkie kocie zachowania mogą zostać odpowiednio odczytane przez człowieka. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ podobnie dzieje się czasami w komunikacji interpersonalnej wśród określonych grup społeczeństwa. Jakby jednak nie było z powodzeniem możemy rozróżnić dzisiaj przynajmniej kilka zachowań przeciętnego kota domowego. Niektóre zachowania świadczą zatem o zadowoleniu pupila, inne o jego strachu, poczuciu niebezpieczeństwa czy złości. Warto przed adopcją czy przygarnięciem kota poczytać nieco o jego nastrojach i najbardziej popularnych reakcjach, ponieważ zrozumienie zwierzęcia w dużej mierze pozwala na prawidłową opiekę sprawowaną ze strony właściciela.  

 

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Torby damskie na każdą okazję!

Kiedy zapytamy kobietę, jaki element stroju staje się dla niej nieodzowny bez względu na okazję, większość odpowie oczywiście, że jest to torebka. To właśnie ten gadżet pozwala przedstawicielkom płci pięknej czuć się wyjątkowo i pewnie w każdej sytuacji. Jeśli jesteś kobietą i trafiłaś na ten artykuł, możesz być pewna, że dzięki niemu już wkrótce zdobędziesz dla siebie idealną torebkę. Pokażemy ci bowiem gdzie szukać oraz sprawdzimy, jaka torba najlepiej pasuje do twojej postury. Nie wierzysz, że w końcu uda ci się znaleźć gadżet, dzięki któremu już zawsze będziesz czuła się pewnie i elegancko? Nie zwlekaj więc ani chwili dłużej i zabierz się do lektury tego wspaniałego tekstu, który z pewnością odmieni twoje dotychczasowe życie. Pamiętaj, że torebka nie tylko służy do przechowywania różnych rzeczy podczas wyjść do pracy, kina czy na imprezę. To także gadżet, który świadczy o twojej osobowości i twoim wnętrzu. Jego wybór musi więc być w całości przemyślany i kompetentny. Tylko w ten sposób w każdej sytuacji będziesz czuła się naprawę pewnie i komfortowo.