• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Wymiana oleju

Samochód należy do tej kategorii rzeczy martwych, dla której żywotność zależy często od właściciela i jego stopnia zaangażowania oraz dbałości o dobrą funkcjonalność użytkowanego pojazdu. Wiele części w aucie z biegiem czasu najzwyczajniej w świecie zużywa się i wówczas potrzebna jest pomoc człowieka, który znajdzie problem i fachowo naprawi usterkę bądź źródło, które może ją w przyszłości spowodować. Jedną z takich kwestii, o którą powinni zadbać wszyscy kierowcy jest wymiana oleju silnikowego. Dbałość o ten aspekt może z upływem czasu zaoszczędzić im bowiem wiele problemów oraz pieniędzy związanych z kosztami naprawy. 

 

Czym jest olej silnikowy?

Olej silnikowy jest podstawowym i jednym z najistotniejszych płynów eksploatacyjnych. Pełni on bowiem znamienną rolę. Głównym zadaniem tego rodzaju oleju jest smarowanie wszelkich, ruchomych części silnika w samochodzie. Proces ten jest niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania jakiegokolwiek auta. Przedłuża on bowiem żywotność jego jednostki napędowej. Poprzez branie udziału w każdorazowej pracy silnika z biegiem czasu traci on jednak swoje specjalne właściwości smarne. Z tego powodu bardzo ważną czynnością dla kierowcy jest przestrzeganie terminu wymiany oleju silnikowego. 

Jak wymienić olej w swoim samochodzie?

W celu wymiany oleju silnikowego na nowy najpierw trzeba pozbyć się tego zużytego. Są dwa sposoby poradzenia sobie z tą czynnością. Pierwszy polega na zlaniu starego oleju silnikowego do miski poprzez odpowiedni spust, drugi natomiast dotyczy odciągnięcia go tzw. „wysysarką”. Istotnym elementem tego procesu jest wymiana filtru oleju. Należy jej dokonać podczas każdej zmiany oleju silnikowego. Filtr służy bowiem ochronie przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do układu smarowania silnika. Dzięki temu przedłuża on znacznie żywotność naszego samochodu. Warto zainteresować się również uszczelką samego korka spustowego. Jej wymiana na nową może przykładowo zapobiec wyciekom oleju silnikowego. 

Wymiana oleju – gdzie szukać pomocy?

W przypadku, gdy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wymianą oleju warto zdać się na ręce oraz wiedzę fachowców. W profesjonalnych serwisach pracownicy bezproblemowo sprawdzą bowiem poziom oleju, dobiorą jego odpowiedni rodzaj do modelu silnika naszego auta, dokonają wymiany samego płynu eksploatacyjnego oraz poszczególnych części z nim związanych na przykład uszczelki korka spustowego czy też filtru oleju. Pomocy można szukać przykładowo na stronie. Szczególnie istotny wydaje się być tutaj dobór odpowiedniego rodzaju oleju silnikowego. Wielu kierowców często ma bowiem z tym spore problemy. Na rynku można spotkać się z różnego rodzaju olejami silnikowymi. Wśród nich znajdzie się olej mineralny, syntetyczny czy półsyntetyczny. Różnią się one właściwościami oraz stopniem gęstości. Dla wielu kierowców wybór odpowiedniego oleju dla swojego auta jest niestety czarną magią. Niejednokrotnie kupują oni zatem olej kierując się tylko ceną. Zamiast kombinować i narażać swoje auto na awarie lepiej zaufać jednak specjaliście. W serwisach uzyska się bowiem profesjonalnej odpowiedzi na ten temat, co zaowocuje uniknięciem późniejszych problemów. 

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Fachowcy zalecają wymieniać olej silnikowy proporcjonalnie do przebiegu długości jazdy. Jeśli kierowca przekroczy swoim samochodem 15 000 kilometrów to warto, aby zainteresował się on już tym problemem. Teoretycznie olej silnikowy można również wymieniać raz w roku. 

 

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Nauka muzyki w Poznaniu świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu

Każdy, kto chciałby poszerzać swoją wiedzę związaną z dziedziną, jaką jest nauka muzyki Poznań jest do tego świetnym miejscem. Oczywiście, wiele miast, szczególnie tych większych, posiada nierzadko znakomite placówki oświatowe edukujące uczniów pod kątem muzycznym. Jednak, przy wyborze szkoły muzycznej, warto zwrócić większą uwagę na stolicę Wielkopolski.