• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Ekstrakcja i leczenie zębów mądrości

fotel dentystycznyZ dziecięcych lat, wielu osobom dobrze znana jest urocza zagadka, która brzmi następująco: Każdy z nas, póki nieduży,/tylko ich dwadzieścia ma./Choć wypadną, będą nowe/i to aż trzydzieści dwa. Odpowiedź na nią jest oczywiście prosta. Chodzi o zęby, bez których nasze życie, byłoby jeszcze trudniejsze. Dzięki nim smaczne jedzenie i pokarm gryziemy, rozdrabniamy, a nasz układ pokarmowy funkcjonuje bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Niestety natura zadrwiła sobie z człowieka i obdarzyła go czymś, za co wielokrotnie się ją przeklina. Chodzi o wzrost ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości. Skąd taka dziwna i chwytliwa nazwa? Ósemki określane są zębami mądrości przez wzgląd na wiek, w którym wyrastają. Pojawiają się one w momencie, kiedy człowiek nie jest już dzieckiem, lecz osobą dorosłą, która jest na jakimś wyższym poziome intelektualnym.

Zęby mądrości są tak naprawdę trzecimi zębami trzonowymi, które pojawiają się średnio dopiero po ukończeniu siedemnastego roku życia. Proces ich wyrastania uzależniony jest indywidualnie od każdego organizmu. Wiele osób odczuwa go nawet po czterdziestce. Szczęśliwi są ci, którym owe zęby w ogóle nie wyrastają. Dlaczego? Powód jest tu dość oczywisty. Proces wyrastania zębów mądrości jest często długotrwały i bardzo bolesny. W większości przypadków kończy się on wizytą u dentysty, który może zalecić nawet ich usunięcie, a to oznacza dodatkową dawkę niemożliwego do opisania bólu.

Czy warto profilaktycznie wyrywać ósemki?

Jeszcze jakiś czas temu, wśród wielu dentystów, dominowała koncepcja, w której to zachęcano osoby dorosłe, do profilaktycznego usunięcia zębów mądrości. Ich trudne w szczęce umiejscowienie, przyczyniało się do odkładania się tam resztek jedzenia, co skutkowało próchnicą lub infekcjami przechodzącymi na resztę uzębienia. Współcześnie odchodzi się jednak od tej koncepcji. Większą uwagę przykuwa się zatem do odpowiedniego zadbania o ósemki. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie oraz regularne wizyty u stomatologa mogą ułatwić wielu osobom życie i przyczynić się do zmniejszenia bólu, który odczuwać się będzie, przy wyrastaniu zębów mądrości.

Kiedy trzeba jednak przymusowo wyrwać ząb mądrości?

Przypadków jest tutaj oczywiście kilka, a każdy zależy od danej osoby. Stomatolog z pewnością zdecyduje się na usunięcia zęba mądrości, kiedy ten będzie wrastał w policzek i tym samym go uszkadzał. W ten sposób może dojść do jakiegoś niechcianego zapalenia, przez które może wdać się nawet zakażenie. Innym przykładem, w którym to możemy spodziewać się wyrwania ósemki będzie jej zajęcie próchnicą. Dentysta zdecyduje się na usunięcia zęba mądrości także w przypadku, gdy ten będzie naciskał na inne zęby. Gdyby tego nie zrobił, mogłoby dojść do poważnego uszkodzenia uzębienia, co przyczyni się do wady zgryzu. Jeśli komuś przyjdzie już usunąć ósemkę, to warto zainwestować czas i pieniądze w poszukiwania dobrego chirurga stomatologicznego. W wielu przypadkach po takim zabiegu, konieczne jest bowiem szycie zębodołu, które warto przeprowadzić pod okiem profesjonalnego specjalisty, aby mieć pewność, że nasze zęby powrócą jeszcze do swojej świetności.

Gdzie w tym wszystkim nowoczesna technologia?

szczotka i pastaObecny stan medycyny w kwestii usuwania zębów mądrości nie jest niestety satysfakcjonujący. Współcześnie pracuje się jednak nad stworzeniem doskonałej metody, która znacznie ułatwiłaby usuwanie ósemek i zmniejszyłaby ból odczuwany podczas tego procesu przez pacjentów. Do badań wykorzystuje się już laser, który miałby szybko i efektownie eliminować niechciane przez nas zęby, jeszcze przed ich wyrzynaniem. Miejmy jedynie nadzieję, że naukowcy szybko uporają się z tym problemem i w jak najkrótszym czasie przedstawią światu metodę, która ukoi ból osób, którym żeby mądrości dają się solidnie we znaki.

Jakie są objawy wyrzynania zębów mądrości?

Temu długotrwałemu procesowi towarzyszy zazwyczaj kilka charakterystycznych objawów. Należą do nich m.in. mrowienie policzków, obrzękłe dziąsła, ból, trudności podczas wykonywania ruchów twarzy, dyskomfort podczas jedzenia i picia, problemy przy szerokim otwarciu szczęki, częste miejscowe stany zapalne, ból podczas dotykania dziąsła w okolicach ósemek, trudności w zachowaniu higieny jamy ustnej w tamtych okolicach, czy też powiększone węzły chłonne. Są to najbardziej charakterystyczne i najczęstsze dolegliwości występujące podczas wyrzynania zębów mądrości. Mogą występować one pojedynczo, albo wcale. Wszystko uzależnione jest jednak od reakcji organizmu na ten proces.

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Zaprojektuj łazienkę w Poznaniu

Łazienki są zwykle pomieszczeniami, w których nie spędzamy ekstremalnie dużo czasu, ostatnio widać jednak tendencje do aranżowania ich przestrzeni w taki sposób, aby jak najlepiej komponowały się ogólnym charakterem posiadanego przez nas mieszkania czy domu. Stają się więc one taką częścią domu, która przede wszystkim ma zagwarantować nam warunki do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu oraz spędzenie czasu w intymnej atmosferze. Nic więc dziwnego, że producenci glazury i armatury łazienkowej rozpoczęli intensywną współpracę z designerami oraz osobami, które zawodowo zajmują się wzornictwem przemysłowym.