• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Sposób na dokładne położenie tapety

czerwona tapetaDekorowanie wnętrz to sprawa niezwykle indywidualna. Właściwie tyle ile osób, tyle pomysłów na wykończenie pomieszczeń. Jednak istnieje pewien styl, który łączy wszystkich – tapetowanie. Tapety na ścianę były popularne w szarych latach PRL-u i zdecydowanie wcześniej. W pewnym momencie odeszły w niepamięć aż wszyscy zdążyli całkowicie o nich zapomnieć. Dziś powraca się do tego rodzaju ozdabiania pomieszczeń, tapetując domy, hotele, sklepy, restauracje, banki, szpitale, urzędy i niemal każde inne wnętrze.

Decydując się na tapety na ścianę warto kierować się pewnymi wskazówkami dotyczącymi ich położenia. Nie jest to bowiem sprawa najłatwiejsza, ale jednocześnie nie wymaga fachowego przygotowania i umiejętności. Choć, należy to podkreślić, jeśli nie czujemy się na siłach, warto zlecić położenie tapety fachowcowi, który zrobi to szybko, sprawnie i bez większego bałaganu. Jednak, jeśli zdecydujemy się zrobić to samodzielnie, lepiej poprosić o pomoc kogoś znajomego. Nie ma sensu w pojedynkę walczyć z długimi rolkami tapety opadającej nam na głowę. A więc, przystępując do działania, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię do położenia tapety. Musi ona być całkowicie gładka, a więc w razie konieczności wypełniamy wszelkiego rodzaju ubytki. Warto użyć także papieru ściernego, który wyrówna nierówności. Najlepszy będzie w tym przypadku papier drobnoziarnisty, ponieważ nie zniszczy powierzchni ściany, za to dokładnie wykona swoje zadanie. Następna czynność to nałożenie kleju. Pomocny w tym okazuje się wałek choć są i tacy, którzy świetnie radzą sobie ze zwykłym pędzlem malarskim lub specjalnym, do nanoszenia właśnie kleju. Klej nakładamy równomiernie i tylko na ścianę! Warto wybierać specjalne kleje przeznaczone do poszczególnych rodzajów tapety na ścinę. Wówczas zyskuje się gwarancję, że nie zniszczy on tapety i mocno przytrzyma ją na ścianie przez długie lata. Wcześniej dobrze jest przygotować sobie tapetę. Rozwijamy ją z rolki i tniemy ostrym nożykiem na odpowiedniej długości pasy. Przyklejamy się od samej krawędzi sufitu, od góry do dołu. Kolejne paski dokładamy „na styk”. Nie mogą powstać między nimi szczeliny, które będą bardzo nieestetycznie wyglądać. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że po przyklejeniu tapety, należy mocno dociskać ją z góry na dół, aby w ten sposób pozbyć się pęcherzy powietrza. Ich powstawanie jest bowiem normalne. Do tej czynności warto zakupić specjalne łopatki, gąbki, wałki lub szpachelki. Po przyklejeniu całej tapety na ścianę, należy dociąć za długie paski tuż przy suficie oraz przy podłodze. Nie warto robić tego wcześniej, przed położeniem tapety. Powinna ona być nieco dłuższa niż wysokość ściany.

Trzymając się tych zasad, przyklejanie tapety na ścianę odbywa się szybko, sprawnie i bez niepotrzebnego bałaganu. Warto jednak skorzystać z pomocy drugiej osoby. Wówczas pójdzie nam jeszcze szybciej. A do jakiego rodzaju pomieszczeń nadają się tapety? Praktycznie do każdego! Doskonale prezentują się w pokojach dziennych, dziecięcych, sypialniach, kuchniach, łazienkach, przedpokojach, ale także w miejscach użyteczności publicznej, na przykład w hotelach, sklepach, bankach, urzędach, szpitalach, szkołach, przedszkolach czy restauracjach. Co więcej, nie tylko podnoszą poziom estetyczny wnętrz, ale również są bardzo funkcjonalne – odporne na czyszczenie, zabrudzenia i wilgoć. Z kolei tapety z włókna szklanego są ognioodporne i wytrzymują na ścianach nawet do 30 lat! Warto wybrać tapety na ścianę, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych farb.

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Jakie korzyści daje ergonomia?

Przez ostatnie dziesięciolecia udało nam się wypracować doskonały dorobek technologiczny, bez którego nie wyobrażamy sobie już dzisiaj normalnego funkcjonowania, przede wszystkim dlatego, że z najnowszą techniką stykamy się praktycznie na każdym kroku. Budziki, drobne sprzęty RTV i AGD, podgrzewacze do butelek, samochody, automatyczne rolety w oknach, lampki nocne czy nawet czytniki książek sprawiły, że jesteśmy otoczeni przez maszyny i gadżety, mające poprawić jakość naszego życia i usprawnić nasze codzienne zmagania i poczynania. Wiele z drobnych akcesoriów może oczywiście stanowić tylko dodatkowe gadżety, bez których bez trudu byśmy przetrwali, jednak istnieją też takie wynalazki, które całkowicie odmieniły nasz świat – są to przede wszystkim komputery wyposażające szpitale, wielkogabarytowe maszyny budowlane czy sprzęty ratujące życie.