• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Zalety stosowania kolektorów słonecznych

solaryKolektor słoneczny to przełomowe w dziedzinie nauk ścisłych urządzenie, służące do przekształcania energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna pozyskana przez kolektory słoneczne przekształcana jest w energię cieplną medium ciepła. Nośnikiem tym w zależności od modelu kolektora może być ciecz a także gaz. Innymi słowy mówiąc, energia słoneczna pozyskana w specjalnych zasobnikach kolektora wykorzystywana jest najczęściej do ogrzania ciepłej wody, rzadziej w celu ocieplenia pomieszczeń budynku.

Aby kolektory słoneczne mogły wygenerować dużą ilość energii muszą mieć stały dostęp do promieni słonecznych. Polska jest krajem średnio nasłonecznionym. W okresie jesienno-zimowym kiedy promienie słoneczne z trudem przenikają przez gęste chmury efekt pracy kolektorów jest niezauważalny. Zasadniczo od listopada do marca dostawy naturalnej energii słonecznej są dość ograniczone. Dopiero od maja do końca sierpnia rozpoczyna się słoneczny sezon grzewczy. Kolektory montuje się w zależności od konstrukcji domu. W pierwszym podejściu należy rozpatrzyć alternatywne punkty instalacji a więc miejsca które są najbardziej nasłonecznione w ciągu dnia. Najczęściej kolektory słoneczne montuje się na dachu który powinien cechować się mocną konstrukcją. Szacuje się że jeden kolektor waży średnio około 30-45 kg. Rzadko instaluje się tylko jeden kolektor na dachu z uwagi na niską efektywność pracy.

Kolektory słoneczne uzyskują określoną ilość ciepła w zależności od konstrukcji. Dobrej jakości kolektor cechuje się wysokim współczynnikiem absorpcji krótkofalowego promieniowania słonecznego. W każdym kolektorze, w pokrywie, znajduje się tak zwany absorber. Jest nim płyta która pochłania promienie słoneczne. Im większa powierzchnia absorbera tym więcej promieni słonecznych przekształconych zostaje w energię. Ważne aby ciepło które zostanie zaabsorbowane przez kolektor nie wydostało się do otoczenia. W tym celu urządzenia izoluje się wełną mineralną czy też poliuretanem. Straty cieplne zostają więc hermetycznie powstrzymane przez izolację. W rurach przymocowanych do płyty krąży ciecz. Nie jest to zwykły płyn lecz specjalna substancja odporna na niskie temperatury dzięki której odbierane jest ciepło i toczone do wymiennika. W zależności od rodzaju instalacji solarnej dobierany jest specjalny zbiornik, w którym kumuluje się ogrzana woda. Głównym celem takiej instalacji jest ogrzanie wody za pomocą kolektora. Zasobnik ma usprawnić przedostanie się ciepłej wody szybką drogą sieci układów systemu bezpośrednio do użytkownika.kolektory słoneczne

Ile kosztuje kolektor słoneczny? Jakie są koszty utrzymania takiego urządzenia? Średnia cena kolektora to około 2000 złotych nie wliczając w cenę zasobnika, sterownika, zespołu pompowego a także wszelkich akcesoriów potrzebnych do zainstalowania kolektora. Na pierwszy rzut oka wywnioskować można, że to nie jest tania inwestycja ale z perspektywy czasu na pewno opłacalna. Ocenia się że pomimo iż całkowity koszt instalacji kolektora w przybliżeniu wynosi kilkanaście tysięcy złotych to w przeciągu 4-6 lat nasza inwestycja w kolektory słoneczne (Poznań ma w tym zakresie dużo do powiedzenia, wystarczy wejść i poczytać stronę internetową znajdującą się  pod następującym adresem:   www.sjsgroup.pl/pl/sklep/kategoria/kolektory-sloneczne,486,1173,1.html zwróci się. Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy która w oparciu o szereg potrzebnych obliczeń doradzi nam jakie kolektory będą w naszym przypadku najbardziej odpowiednie. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy powinniśmy zadać sobie pytanie czy urządzenie które mamy w planach kupić chcemy wykorzystać wyłącznie do ogrzania wody użytkowej czy też nasz przyszły nabytek ma też wspomagać centralne ogrzewanie. Jeśli będziemy chcieli jedynie ogrzewać wodę to szacuje się że 1 m2 powierzchni kolektora wystarczy do ogrzania 50 litrów wody. Aczkolwiek wartości te nie są stałe. Powierzchnia kolektora który ma wspomagać instalację centralnego ogrzewania powinna mieć od 0,3 do 0,5 m2 na 1 m2 powierzchni użytkowej domu przy zachowaniu dobrej izolacji cieplnej elewacji budynku. Nieprawdą jest że im więcej mamy zainstalowanych kolektorów tym większa jest ich wydajność. Nadmierna ilość urządzeń podwyższa koszty instalacji. W okresie letnim, zbyt duża ilość wygenerowanej energii która nie zostaje wykorzystana nie ma gdzie się skumulować i zostaje bezużytecznie przewymiarowana. Dokładne obliczenia przestrzenne i finansowa kalkulacja to podstawa przemyślanej i rozsądnej inwestycji. Istotne znaczenie przy montowaniu kolektorów słonecznych ma układ dachu na którym najczęściej umieszcza się te urządzenia. Zorientowanie dachu według stron świata i kąt nachylenia połaci ma kluczowy wpływ na skuteczność i wydajność działania instalacji solarnej.

Jak znaleźć idealne solary do swojego domu? Wpisując w wyszukiwarkę frazę kolektory słoneczne Poznań (opcjonalnie inne miasto, w którym mieszkamy) szybko znajdziemy firmy godne polecenia. Zatem, jak widać, innowacyjne rozwiązania niosą za sobą szereg skomplikowanych procesów montażowych które jedynie z fachową pomocą mogą przynieść pożądane efekty. Warto podjąć się niecodziennego wysiłku i spróbować skonfrontować się z wyzwaniami jakie stawia przed nami zaawansowana technologia .Kolektory słoneczne to doskonałe rozwiązanie dla osób które potrafią żyć z pasją w odniesieniu do kreatywnej innowacji tworzonej przez naukę. 

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

KERASTASE Nutritive Masqueintense - pielęgnacja cienkich włosów

Jeżeli Twoja fryzura jest niezdyscyplinowana, podatna na wszystkie, nawet niewielkie różnice temperatur, nie chcą się układać, są pozbawione objętości, nie błyszczą się, nie są sprężyste, łatwo się łamią i wypadają i ogólnie nie dają się lubić, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko uznać, że Twoje pasma są najzwyczajniej w świecie cienkie i potrzebują odpowiedniej dawki pielęgnacji.