• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Chwytak

narzędzia pneumatyczneProdukcja urządzeń przemysłowych jest coraz dokładniej i lepiej dostosowywana do danej branży i specyfiki wykonywanych czynności. Z myślą o pracownikach, robotyka jest na coraz wyższym poziomie, idąc z duchem czasu. Urządzenia, takie jak manipulatory, wyciągarki i balansery są na bieżąco usprawniane, a ich obsługa staje się coraz prostsza i bardziej intuicyjna.

Zastosowanie urządzeń służących do przenoszenia przedmiotów o dużych gabarytach jest bardzo szerokie. Zaczynając od inżynierii w budowie dróg, mostów, autostrad, osiedli mieszkaniowych, czy miejsc użyteczności publicznej, poprzez górnictwo i hutnictwo, aż po przemysł wodny i drewniany. Ze względu na szeroki wachlarz rodzaju wykonywanych czynności oraz środowiska pracy, urządzenia te muszą być wykonywane z jak najwyższej jakości materiałów, aby zagwarantować jak najdłuższe użytkowanie. Przede wszystkim jednak liczy się bezpieczeństwo użytkowników i ich komfort podczas pracy.

Jednym z podstawowych urządzeń, zaliczanych właściwie do osprzętu przemysłowego, są tak zwane chwytaki. Ich praca polega na jak najlepszym uchwyceniu przeznaczonego do manipulacji obiektu, stabilnego przeniesienia go ora z bezpiecznego zwolnienia go w ustalonym do tego miejscu. Te trzy kluczowe czynności muszą być podporządkowane rodzajowi przedmiotu, który ma zostać przeniesiony. Dlatego też w poszczególnych gałęziach przemysłu stosuje się inny rodzaj chwytaków.

Chwytak jest podłączany pod koparkę lub sterowany osobno, w zależności od jego zastosowanie i wielkości. Samo urządzenie, o którym mowa składa się z trzech powiązanych i zależnych od siebie układów, ze względu na które wyróżniamy poszczególne rodzaje chwytaków:

1. Układ napędu. W tym przypadku możemy wybrać napęd. Chwytak może być zasilany pneumatycznie, hydraulicznie lub elektrycznie.

2. Układ przeniesienia napędu, od którego zależy metoda samego chwytania szczypiec. Jest on zdefiniowany przez siłę, która zamyka łupiny, przytrzymując obiekt. Wyróżniamy tu chwytak opasujący, nożycowy, szczypcowy oraz imadłowy.

3. Układ szczypiec, który decyduje o sposobie chwytania danego przedmiotu.

Wyróżniamy chwytak wieloszczękowy, trójszczękowy i dwuszczękowy. Chwytak dwuszczękowy jest najpowszechniej stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu. Jest on dość uniwersalny i pozwala przenieść obiekty wykonane zarówno z twardych materiałów, jak i te sypkie i występujące w stanie ciekłym. Wszystko zależy jednak od budowy łupin. Chwytak dwuszczękowy najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie zarówno przy burzeniu fundamentów, jak i przenoszeniu elementów konstrukcyjnych oraz gruzu. Jego solidne wykonanie z trwałych materiałów zapewnia bezpieczeństwo pracy oraz długą żywotność urządzenia. Tego typu chwytak stosowany jest również w stoczni oraz w przemyśle wydobywczym. Łupiny są w tym przypadku zamykane szczelnie, aby nie dopuścić do wycieku lub wysypania się przenoszonej zawartości. Istnieje również szczególny rodzaj chwytaka dwuszczękowego, jakim jest urządzenie do przenoszenia bali drewnianych. Specjalnie skonstruowane szczęki umożliwiają chwyt kilkunastu drewnianych bali i bezpieczne ich przeniesienie. Więcej o różnorodnych rodzajach samych chwytaków przeczytamy pod adresem witryny http://chwytak.com.pl/. Wbrew pozorom nie jest ich bowiem mało, a każdy rodzaj charakteryzuje się czymś innym. W zależności od potrzeb możemy więc dostosować chwywatk maksymalnie do naszych potrzeb.ergonomia pracy

Geometria łupin dostosowana jest zawsze do przeznaczenia urządzenia. Sugerując się środowiskiem pracy, koparką oraz rodzajem obiektów czy materiałów, jesteśmy w stanie idealnie dostosować urządzenie, tak aby wykonywane czynności były jeszcze prostsze i precyzyjnie wykonane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników. Musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, działanie urządzenia, materiał oraz konstrukcję.

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Klasyczna i nowoczesna porcelana gastronomiczna

Pierwszą w Europie technikę wyrobu porcelany na masową skalę udało się zastosować Niemcom. Ich rodzinne firmy do dnia dzisiejszego kultywują tradycję i produkują piękne porcelanowe wyroby, które niegdyś traktowane były jak małe dzieła sztuki i zdobiły stoły najznakomitszych gości i najwykwintniejszych przyjęć. Porcelana gastronomiczna także współcześnie uznawana jest za element wyposażenia restauracji czy kawiarni, bez których trudno wyobrazić sobie odpowiednią oprawę serwowanego menu. Najbardziej znane niemieckie firmy, produkujące elegancką i doskonałą jakościowo porcelanę to przede wszystkim Zellerfeld, Goabel oraz Rosenthal. Wiadomo oczywiście, że jak w każdym przypadku jakość ma swoją cenę, dlatego też zakup towaru największych marek pociąga za sobą spore koszty.