• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Chwytak

narzędzia pneumatyczneProdukcja urządzeń przemysłowych jest coraz dokładniej i lepiej dostosowywana do danej branży i specyfiki wykonywanych czynności. Z myślą o pracownikach, robotyka jest na coraz wyższym poziomie, idąc z duchem czasu. Urządzenia, takie jak manipulatory, wyciągarki i balansery są na bieżąco usprawniane, a ich obsługa staje się coraz prostsza i bardziej intuicyjna.

Zastosowanie urządzeń służących do przenoszenia przedmiotów o dużych gabarytach jest bardzo szerokie. Zaczynając od inżynierii w budowie dróg, mostów, autostrad, osiedli mieszkaniowych, czy miejsc użyteczności publicznej, poprzez górnictwo i hutnictwo, aż po przemysł wodny i drewniany. Ze względu na szeroki wachlarz rodzaju wykonywanych czynności oraz środowiska pracy, urządzenia te muszą być wykonywane z jak najwyższej jakości materiałów, aby zagwarantować jak najdłuższe użytkowanie. Przede wszystkim jednak liczy się bezpieczeństwo użytkowników i ich komfort podczas pracy.

Jednym z podstawowych urządzeń, zaliczanych właściwie do osprzętu przemysłowego, są tak zwane chwytaki. Ich praca polega na jak najlepszym uchwyceniu przeznaczonego do manipulacji obiektu, stabilnego przeniesienia go ora z bezpiecznego zwolnienia go w ustalonym do tego miejscu. Te trzy kluczowe czynności muszą być podporządkowane rodzajowi przedmiotu, który ma zostać przeniesiony. Dlatego też w poszczególnych gałęziach przemysłu stosuje się inny rodzaj chwytaków.

Chwytak jest podłączany pod koparkę lub sterowany osobno, w zależności od jego zastosowanie i wielkości. Samo urządzenie, o którym mowa składa się z trzech powiązanych i zależnych od siebie układów, ze względu na które wyróżniamy poszczególne rodzaje chwytaków:

1. Układ napędu. W tym przypadku możemy wybrać napęd. Chwytak może być zasilany pneumatycznie, hydraulicznie lub elektrycznie.

2. Układ przeniesienia napędu, od którego zależy metoda samego chwytania szczypiec. Jest on zdefiniowany przez siłę, która zamyka łupiny, przytrzymując obiekt. Wyróżniamy tu chwytak opasujący, nożycowy, szczypcowy oraz imadłowy.

3. Układ szczypiec, który decyduje o sposobie chwytania danego przedmiotu.

Wyróżniamy chwytak wieloszczękowy, trójszczękowy i dwuszczękowy. Chwytak dwuszczękowy jest najpowszechniej stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu. Jest on dość uniwersalny i pozwala przenieść obiekty wykonane zarówno z twardych materiałów, jak i te sypkie i występujące w stanie ciekłym. Wszystko zależy jednak od budowy łupin. Chwytak dwuszczękowy najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie zarówno przy burzeniu fundamentów, jak i przenoszeniu elementów konstrukcyjnych oraz gruzu. Jego solidne wykonanie z trwałych materiałów zapewnia bezpieczeństwo pracy oraz długą żywotność urządzenia. Tego typu chwytak stosowany jest również w stoczni oraz w przemyśle wydobywczym. Łupiny są w tym przypadku zamykane szczelnie, aby nie dopuścić do wycieku lub wysypania się przenoszonej zawartości. Istnieje również szczególny rodzaj chwytaka dwuszczękowego, jakim jest urządzenie do przenoszenia bali drewnianych. Specjalnie skonstruowane szczęki umożliwiają chwyt kilkunastu drewnianych bali i bezpieczne ich przeniesienie. Więcej o różnorodnych rodzajach samych chwytaków przeczytamy pod adresem witryny http://chwytak.com.pl/. Wbrew pozorom nie jest ich bowiem mało, a każdy rodzaj charakteryzuje się czymś innym. W zależności od potrzeb możemy więc dostosować chwywatk maksymalnie do naszych potrzeb.ergonomia pracy

Geometria łupin dostosowana jest zawsze do przeznaczenia urządzenia. Sugerując się środowiskiem pracy, koparką oraz rodzajem obiektów czy materiałów, jesteśmy w stanie idealnie dostosować urządzenie, tak aby wykonywane czynności były jeszcze prostsze i precyzyjnie wykonane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników. Musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, działanie urządzenia, materiał oraz konstrukcję.

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Jakie korzyści daje ergonomia?

Przez ostatnie dziesięciolecia udało nam się wypracować doskonały dorobek technologiczny, bez którego nie wyobrażamy sobie już dzisiaj normalnego funkcjonowania, przede wszystkim dlatego, że z najnowszą techniką stykamy się praktycznie na każdym kroku. Budziki, drobne sprzęty RTV i AGD, podgrzewacze do butelek, samochody, automatyczne rolety w oknach, lampki nocne czy nawet czytniki książek sprawiły, że jesteśmy otoczeni przez maszyny i gadżety, mające poprawić jakość naszego życia i usprawnić nasze codzienne zmagania i poczynania. Wiele z drobnych akcesoriów może oczywiście stanowić tylko dodatkowe gadżety, bez których bez trudu byśmy przetrwali, jednak istnieją też takie wynalazki, które całkowicie odmieniły nasz świat – są to przede wszystkim komputery wyposażające szpitale, wielkogabarytowe maszyny budowlane czy sprzęty ratujące życie.