• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Jakie korzyści daje ergonomia?

narzędzia pneumatycznePrzez ostatnie dziesięciolecia udało nam się wypracować doskonały dorobek technologiczny, bez którego nie wyobrażamy sobie już dzisiaj normalnego funkcjonowania, przede wszystkim dlatego, że z najnowszą techniką stykamy się praktycznie na każdym kroku. Budziki, drobne sprzęty RTV i AGD, podgrzewacze do butelek, samochody, automatyczne rolety w oknach, lampki nocne czy nawet czytniki książek sprawiły, że jesteśmy otoczeni przez maszyny i gadżety, mające poprawić jakość naszego życia i usprawnić nasze codzienne zmagania i poczynania. Wiele z drobnych akcesoriów może oczywiście stanowić tylko dodatkowe gadżety, bez których bez trudu byśmy przetrwali, jednak istnieją też takie wynalazki, które całkowicie odmieniły nasz świat – są to przede wszystkim komputery wyposażające szpitale, wielkogabarytowe maszyny budowlane czy sprzęty ratujące życie.

Każdy taki element wkradł się już w naszą codzienność i całkowicie zmienił nasze oczekiwania wobec twórców innowacyjnych rozwiązań, co postawiło naukowców i inżynierów przed koniecznością sprostania wytycznym ergonomii. Oczywiście XXI wiek nie jest wcale okresem, w którym wynalazki zdominowały przestrzeń codzienności, zwłaszcza dlatego, że praktycznie już od zarania dziejów człowiek dążył do tego, aby jakość jego życia ulegała ciągłym korzystnym zmianom na skutek różnego typu pomysłowych narzędzi. Wszystkie wcześniejsze próby i błędy napędziły przemysł technologiczny, stając się dla wynalazców bazą, która do dnia dzisiejszego mogą przekształcać, udoskonalać, wprowadzając jednocześnie własne pomysły za pośrednictwem dawnych idei. Wszelkie pojawiające się w historii maszyny nie tylko ułatwiły człowiekowi wykonywanie codziennych obowiązków, ale i stały się urządzeniami wspierającymi przemysł oraz niewielkie zakłady produkcyjne, poprawiając tym samym jakość pracy. Wpływ na taką sytuację miało bez wątpienia podejście konstruktorskie do tego typu działań zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę fakt, że maszyny miały być nie tylko funkcjonalne, ale i wpasowywać się w możliwości człowieka, stając się jego partnerem w pracy. Żeby jednak było to możliwe, konieczne było wypracowanie sobie określonego stanowiska naukowego, które przekształciło się w niezwykle ważne pojęcie we współczesnym świecie.

Mianowicie w ergonomię. Zwrot w kierunku osobowości człowieka jest już obserwowalny od dobrych kilku lat, przede wszystkim za pośrednictwem wszelkich prób mających na celu poprawienie jakości pracy takich, jak ustawianie stanowisk w odpowiedniej pozycji, dostarczanie istotnych sprzętów czy też wprowadzenie szeregu szkoleń i tworzenia rodzinnej atmosfery w miejscu wykonywania swoich obowiązków. Ergonomia jest pojęciem, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie działania na jakiekolwiek płaszczyźnie technologicznej, przede wszystkim dlatego, że wiąże ona w spójną całość dorobek wielu dziedzin nauki, dążąc do uzyskania jednej i ogólnej wizji, wedle której możliwe byłoby najdoskonalsze zespolenie maszyn i sprzętów z umiejętnościami, potrzebami i oczekiwaniami każdego człowieka. Nie musimy mieć tu na myśli od razu wielkogabarytowych maszyn budowlanych czy specjalistycznych oprogramowań komputerowych, ponieważ ergonomia nie bierze pod uwagę tylko działań przemysłowych. Ergonomiczne są długopisy, ponieważ ich obudowa umożliwia swobodne trzymanie ich w dłoniach i pisanie bez przemęczania ścięgien, ergonomiczne są także krzesła, które posiadają odpowiednie rozmiary, szerokie siedziska i oparcia skutecznie podtrzymujące plecy. Przykłady można wymieniać w nieskończoność, jednak ze względu na to, że ergonomia jest nauką interdyscyplinarną, można ją wykorzystywać na wiele różnych sposobów i stosować w jej przypadku różnorodne podejścia. W odniesieniu do produkcji przemysłowej można by zwrócić uwagę chociażby na sposób projektowania i dopasowywania maszyn i narzędzi do psychofizycznych potrzeb człowieka, ponieważ tylko w taki sposób poszczególne gałęzie przemysłu byłyby w stanie sprawnie i skutecznie działać.

Ergonomia bierze pod uwagę przede wszystkim czynnik ludzki, trudno więc wyobrazić sobie, aby to ludzie stawali przed koniecznością podporządkowywania się urządzeniom i drobnym akcesoriom elektronicznym. Weryfikuje to pewną obawę, jaka pojawiła się w branżach przemysłowych w momencie zwiększenia budżetów firm na zakupy maszyn mających usprawnić wydajność pracy. Pracownicy nigdy nie będą musieli rezygnować ze swoich etatów, przede wszystkim dlatego, że maszyny nie są idealne, muszą być na bieżąco serwisowane i sterowane za pośrednictwem ludzi. Sprawność i efektywność pracy jest więc możliwa tylko wtedy, kiedy znajdzie się złoty środek pomiędzy czynnikiem ludzkim a technologią, mającą być dodatkiem i uzupełnieniem możliwości człowieka. Projektanci przystępując do swoich zadań nie korzystają więc tylko i wyłącznie z wiedzy czysto technicznej czy inżynieryjnej, ale także z zasobów biologii, fizyki, medycyny i psychologii, ponieważ tylko kompleksowa wiedza o człowieku i jego możliwościach jest w stanie wpasować się w oczekiwania i potrzeby pracodawców oraz zwyczajnych ludzi. W przypadku przemysłu oraz określonych stanowisk pracy, każdy stół czy maszyna musi być dostosowana do wzrostu pracownika tak, aby był on w stanie swobodnie wykonywać podlegające mu obowiązki, bez konieczności stawania na palcach, schylania się czy spędzania kilku godzin w niewygodnej pozycji.

Za niskie, za wysokie lub zbyt wąskie siedziska są nie tylko niekomfortowe, ale i niezdrowe – zbyt długie i regularne przesiadywanie w nieprawidłowej pozycji może bowiem doprowadzić do problemów z kręgosłupem, bólami stawów czy silnych migren. Ergonomia za główny cel postawiła sobie wykreowanie takich sytuacji, w których praca mogłaby być efektywniejsza, wykonywana w warunkach całkowicie bezpiecznych i bez konieczności angażowania we wszystkie czynności nadmiernej siły mięśni poszczególnych pracowników. Opłacalność takiego działania została już wielokrotnie udowadniana nie tylko za pośrednictwem testów i badań naukowych, ale i wymiernych działań takich, jak chociażby znaczne zwiększenie wydajności określonych stanowisk pracy. Być może właśnie to było czynnikiem decydującym, wobec którego wielu pracodawców zwiększyło swoje wysiłki oraz nakłady finansowe przekształcając struktury swoich firm tak, aby jak najlepiej wpasowywały się w możliwości podlegających im operatorów i pracowników.

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Szampon Goldwell, czyli odpowiedni produkt dla twoich włosów

 

Pragniesz aby twoje włosy prezentowały się w adekwatny do tego sposób? Warto zatem zadbać o nie samodzielnie stosując kosmetyki do włosów takich producentów jak Loreal czy chociażby marki którą jest Kerastase.