• 6722213187_f84c4cca76
  • another-smithsonian-winner-some-upcoming-appearances-and-a-new-photo-of-rockefeller-center_4
  • black-towers_4
  • dundas-square_4
  • embarcadero-four_4
  • spotted_4

Wyceny domów – samodzielnie czy przez profesjonalistę?

domKażdy kto posiada jakiś majątek w postaci mieszkania czy domu prędzej czy później będzie chciał się dowiedzieć jaką ma wartość w odniesieniu do całej przestrzeni branżowej. Ze względu na to, że ceny – podobnie zresztą jak popyt i podaż – nieustannie się zmieniają, wartość mienia może być zmienna w zależności od upodobać nabywców lub ogólnie panujących trendów. Moda na mieszkanie w kamienicach może sprawić, że to w konkretnym czasie właśnie tego typu lokale będą cieszyły się wśród odbiorców największą popularnością, kiedy jednak atrakcyjniejsze będą mieszkania w nowoczesnych mieszkaniach, analogicznie to ich cena będzie wyższa od innych.

 Oczywiście wartość poszczególnych nieruchomości może być różna w zależności od regionu czy konkretnej miejscowości, każdy rynek jest bowiem inny, specyficzny i niezależny od pozostałych. Kiedy pojawia się konieczność dokonania wyceny każdy z nas z pewnością będzie się zastanawiał, która z osób będzie najbardziej kompetentna i odpowiednia do wykonania zlecenia. Wybór właściwej metody, podejścia czy też techniki szacowania wartości, za pomocą której dokonuje się wyceny domów zależne jest od osoby rzeczoznawcy majątkowego, który właściwie jako jedyny posiada uprawnienia do tego, aby w sposób sumienny, skrupulatny i profesjonalny sporządzić operat szacunkowy, czyli dokument końcowy, w którym znajdują się nie tylko takie informacje jak ostateczna wartość wycenianego obiektu, ale i cała droga dojścia do wniosków, sposoby dokonywania obliczeń, krótka analiza rynku nieruchomości – oczywiście sporządzona tylko i wyłącznie na potrzeby danej wyceny i odnosząca się bezpośrednio do konkretnego obiektu – najważniejsze informacje dotyczące domu oraz wszelkiego typu czynniki, które mają niebagatelne znaczenie w dokonaniu ostatecznego podsumowania.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla rzeczoznawcy są – z pozoru – nic nieznaczące detale, takie jak chociażby okna w domu czy sam ich układ. Zazwyczaj jest tak, że wolimy „wstawać ze słońcem”, dlatego też w sypialni okna powinny wychodzić na wschód, natomiast te z pokoju dziennego na zachód. Równie ważna jest też ich szczelność oraz sposób otwierania, dlatego też przed wystawieniem domu na sprzedaż zawsze warto dokonać w nim kilku drobnych poprawek. Jeżeli wycena sporządzona przez rzeczoznawcę będzie niesatysfakcjonująca, można poprosić go o udzielenie kilku wskazówek, które mogą być decydujące w zwiększaniu wartości nieruchomości. Może się bowiem okazać, że zmiana elewacji czy wymiana uszczelek może mieć niezwykle istotne znaczenie w wizualnym odbiorze domu. Oczywiście podczas sporządzania wyceny domów nie bierze się tylko i wyłącznie estetyki budynku czy wizualnych wrażeń, ale także wszelkiego typu czynniki zewnętrzne, na które właściciele nieruchomości nie zawsze mają decydujący wpływ. Może się bowiem okazać, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzeni skutecznie odstraszą potencjalnych nabywców. Może się bowiem okazać, że w przeciągu dwóch lat w bliskim sąsiedztwie powstanie lotnisko, ubojnia czy oczyszczalnia ścieków.

domekW takiej sytuacji automatycznie wartość domu będzie spadać, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy wokół domu istnieje atrakcyjny park czy też powietrze w konkretnym miejscu jest wyjątkowo czyste. Jeżeli dokonuje się wyceny domów znajdujących się w przestrzeni miasta, zwykle zwraca się uwagę na atrakcyjność danej dzielnicy, bezpieczeństwo okolicy, bezpośrednią obecność centrów handlowych, sklepów czy miejsc, w których można korzystać z ofert sportowych czy kulturalnych. Miejscowe plany zagospodarowania są jeszcze o tyle istotne, że pozwalają przewidzieć, jaką wartość będzie miał konkretny obiekt w przyszłości, dlatego też można podwyższyć jego cenę w kontekście tego, co będzie się z nim działo w przyszłości. Podczas dokonywania wyceny domów zawsze więc brana jest pod uwagę lokalizacja, typ budownictwa czy sposób skomunikowania się z daną lokalizacją, niemniej jednak równie ważne są takie czynniki jak obecna sytuacja ekonomiczna konkretnego obszaru czy regionu, atrakcyjność kredytów bankowych, promocje czy skłonność państwa do udzielania ulg na zakup konkretnych majątków. Oczywiście każda wycena sporządzana jest według precyzyjnie określonych wytycznych, które są wyznaczane przez metodę oraz technikę szacowania, wybieraną przez rzeczoznawcę. Istnieją bowiem cztery podstawowe podejścia do procesu określania ceny danej nieruchomości, z których najczęściej stosowanym jest podejście porównawcze, głównie ze względu na stosunkową łatwość oraz trafność pozyskiwanych informacji oraz danych za pośrednictwem podejścia odtworzeniowego, dochodowego oraz mieszanego.

Wygoda i przejrzystość metody porównawczej sprawia, że w sytuacji, kiedy rzeczoznawca ma wybór spośród kilku metod, z pewnością zdecyduje się właśnie na tę jedną. W tego typu sposobie szacowania porównuje się ceny uzyskane ze sprzedaży domów posiadających parametry maksymalnie zbliżone do tych, które posiada dom wyceniany. Zwykle rzeczoznawca gromadzi informacje na temat kilkunastu nieruchomości, a ze wszystkich cen wyciąga średnią, która odnoszona jest do konkretnego obiektu, który jest aktualnie poddawany szacowaniu. Przed przystąpieniem do sprzedaży domu, zawsze więc warto zasięgnąć opinii doświadczonej osoby, która nie tylko będzie lepiej zorientowana w przestrzeni branżowej, ale i będzie znała i rozumiała wszelkie mechanizmy, którymi się ona rządzi oraz będzie posiadała maksymalnie aktualne dane dotyczące konkretnego wycinka wycen. Rzeczoznawca nie tylko więc będzie w stanie sprawnie przeprowadzić analizy rynku nieruchomości i ustalić szacunkową wartość domu, ale i będzie uzbrojony w wszelkiego rodzaju narzędzia prawne, które wydanym przez niego dokumentom dostarczą konkretnej mocy instytucjonalnej. Dodatkowo, kiedy wszelkiego rodzaju informacje, które są mu niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia wyceny, pozostają w posiadaniu właściwych organów i sądów, ma on prawo oczekiwać od nich udostępnienia wszelkich dokumentów, które dostarczą mu najważniejszych danych.

Powiązane artykuły

Wybrany artykuł

Szampon Goldwell dla włosów niskoporowatych

 

Włosy niskoporowate to rodzaj pasm do którego dąży większość z nas. Są to włosy, które wyglądają zdrowo – są błyszczące, sprężyste i nie wyczuwamy na ich powierzchni żadnych nierówności. Wbrew pozorom jednak mogą one sprawiać ich posiadaczkom pewne psikusy. Taki rodzaj pasm trudno ułożyć w wymyślną fryzurę, czy stworzyć na ich powierzchni utrzymujące się dłużej loki. Często sprawiają wrażenie ciężkich i przyklapniętych, co nie odpowiada zbytnio ich posiadaczkom. Z całą pewnością nie przepadają one także za faktem, iż farbowane pasma nie są łatwe do zafarbowania. W jaki sposób możemy więc o nie zadbać?